Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre je dobrovoljna i neprofitna udruga građana, a osnovani smo 1959. godine od kada djelujemo na pružanju podrške i unaprjeđenju kvalitete života osoba intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji. Ciljevi Udruge sukladno našem Statutu su: unapređenje kvalitete života osoba s intelektualnim teškoćama, razvoj socijalnih usluga utemeljenih na životu u zajednici, poticanje zapošljavanja osoba s intelektualnim teškoćama, promicanje empatije i jačanje socijalne uključenosti osoba s intelektualnim teškoćama te poticanje volontiranja u lokalnoj zajednici.
Tijela upravljanja Udrugom su Skupština, Upravni odbor, predsjednik i dopredsjednik. Predstavnici članova Udruge u aktualnom sazivu Skupštine su: Danica Davidović, Jadranka Tomac, Franka Cvijanović, Mariza Legović, Božica Modrušan, Marino Belac, Bernadra Klanjac, Sanja Pernić, Klarita Radoš Matijašić, Ozren Catela, David Civitico, Alen Čaušević, Paula Čermin, Dijana Dobran i Tamara Teković. Predsjednik Udruge je Ozren Catela, a dopredsjednica Paola Čermin.
Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre
HR-52100 Pula, Kraška 1
www.uoiti.hr / ured@uoiti.hr / društvena mreža
Ozren Catela, predsjednik
e-pošta: ozren@uoiti.hr
mobitel: +385 95 242 55 56
U Puli, Pomeru i Vodnjanu održan festival “Zajedno u đir!”
Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre organizirala je od petka 24.06.2022. do nedjelje 26.06.2022. festival Zajedno u đir! u okviru javne kampanje projekta “Unapređenje i širenje usluga izvaninstitucijske skrbi za osobe s intelektualnim teškoćama na području urbane aglomeracije Pula“ koji u partnerstvu sa Gradom Vodnjanom provodi od 01.05.2021. do 01.05.2023. sa ciljem poticati prijelaz s institucionalnih na socijalne usluge u zajednici na području urbane aglomeracije Pula javnim djelovanjem i provedbom usluge…
Dokumenti Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre
Izbori za predstavnike članova u Skupštini za mandatno razdoblje 2022 – 2026
-
POZIV ČLANOVIMA ZA KANDIDIRANJE ZA PREDSTAVNIKE ČLANOVA UDRUGE U SKUPŠTINI
Pozivaju se članovi Udruge osoba s intelektualnim teškoćama Istre da u roku od 15 dana od dana ove objave dostave svoje kandidature za dužnost predstavnika članova udruge u Skupštini udruge (do 18.01.2022.) radi javne objave na mrežnim stranicama te… Pročitaj više
-
ODLUKA O RASPISIVANJU IZBORA ZA PREDSTAVNIKE ČLANOVA U SKUPŠTINI UDRUGE I UPUTE ZA PROVEDBU IZBORA
Temeljem članka 19. stavka 5. i 10. Statuta udruge od 11.09.2015. donesena je Odluka o raspisivanju izbora za predstavnike članova u Skupštini udruge i upute za provedbu izbora kojom se raspisuju se izbori za 15 predstavnika članova Udruge osoba s intelektualnim… Pročitaj više
Udruga djeluje preko 60 godina!
Naša udruga osnovana je 19. svibnja 1959. pod nazivom Društvo za pomoć mentalno retardiranim osobama. Osnivači su bili roditelji i skrbnici u suradnji s osobljem Pomoćne osmogodišnje škole u Puli. U to vrijeme nije bilo nikakvih drugih aktivnosti namijenjenih osobama s intelektualnim teškoćama te je osnivanje Društva bio jedini oblik udruživanja roditelja kako bi pružili pomoć jedni drugima. U tim prvim desetljećima djelovanja Udruge koje je bilo obilježeno značajnom stigmatizacijom i predrasudama prema djeci, mladima i odraslim osobama s intelektualnim teškoćama, roditelji su udruživanjem u nacionalni savez te zagovaračkim aktivnostima potaknuli osnivanje tadašnjeg Centra za radno-proizvodne aktivnosti u Vodnjanu, odnosno današnje državne ustanove socijalne skrbi Centra za rehabilitaciju Pula, unaprijedili kvalitetu obrazovanja, zaštitnog zapošljavanja, materijalnih prava osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih roditelja, kao i pružanje dnevne i trajne (institucionalne) skrbi za ovu populaciju.
Do kraja 1995. godine Društvo je djelovalo na području bivše Općine Pula (danas jedinice lokalne samouprave: Pula, Fažana, Vodnjan, Barban, Marčana, Medulin i Ližnjan) i uključivalo je sedamdesetak obitelji osoba s intelektualnim teškoćama. Tih je godina, kao i većina roditeljskih udruga u Hrvatskoj, naša udruga započela provoditi povremene edukacijsko-rehabilitacijske aktivnosti za svoje članove, poznatije pod nazivom “Klub”. Svrha osnivanja i djelovanja klubova osoba s intelektualnim teškoćama bila je doprinijeti socijalnom aktiviranju osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji, njihovom međusobnom druženju, kreativnom izražavanju te sudjelovanju u aktivnostima u lokalnoj zajednici u kojoj žive same ili s obiteljima. U pravilu klubovi se organiziraju u prostorima Udruge i to u sredinama gdje ne postoje socijalne usluge, jedan do tri puta tjedno u trajanju od dva sata. Djelovanje klubova Udruge u Istri u prvim godinama financirala je država kroz nacionalni savez, dok je kasnije taj model redovitog financiranja napušten te je Udruga nastavila provoditi klupske aktivnosti koje su bile sufinancirane kroz javne natječaje jedinica lokalne i regionalne samouprave te ministarstva nadležnog za poslove socijalne politike. Klubovi su djelovali u gotovo svim većim gradskim središtima u Istri. Od svojeg začetka pa do danas Udrugu su među ostalima uspješno vodili Mile Radešić, Salih Zahirović i Rudolf Kostešić.
Na redovnoj skupštini održanoj 2003. godine dolazi do promjene naziva Udruge u Udruga za pomoć osobama s mentalnom retardacijom Istarske županije sa sjedištem u Puli, a područje aktivnosti proširuje se na Istarsku županiju. Povodom pedesetogodišnjice rada udruge, 2009. godine, Udruzi je dodijeljen novi prostor na korištenje, u Kraškoj 1 u Puli, gdje se odvijaju aktivnosti udruge te nalazi ured udruge i licencirano mjesto pružanja socijalnih usluga. Zbog sve većeg interesa korisnika za redovnim dnevnim aktivnostima, klubovi se počinju organizirati u pružanje dnevnih usluga (poludnevni boravak) za odrasle osobe s intelektualnim teškoćama. S ministarstvom nadležnim za poslove socijalne skrbi 2023. godine ugovara socijalne usluge poludnevnog boravka i osobne asistencije.